Karis Telefon | Karjaan Puhelin fiberhem.fi
Facebook


Oliver Helander placerade sig på 7. plats i spjut då EM för H/D22 avgjordes i Polen 13-16.7. Helander, som i karnevalen i Pihtipudas ett par veckor tidigare kastade hela 80.04, fick upp 74.46 som bäst i de utmanande vindförhållandena. En bra insats av Oliver som återhämtat sig förbluffande snabbt från armbågsoperationen senaste höst!
Våra idrottare har också gjort bra ifrån sig på andra håll. FM-stafett ordnades 8-9.7 i Tammerfors och där löpte vårt lag i P15 4x100 in på en snygg 5. plats, medan herrarna blev 7. på såväl 4x800 m som 4x1500 m. Totalt deltog IF Raseborg med åtta lag, vilket är mest hittills i föreningens historia.
De yngre idrottarna har tävlat i såväl Seuracup som NÅID-mångkamp med god framgång och båda dessa fortsätter med sin andra del inom kort.
Karis Telefon Games Tähtikisat ordnades 4.6 och då som direktsänd TV-sändning. Totalt deltog idrottare från 8 olika länder och 86 finländska föreningar och sändningen samlade en stor TV-publik. Även vid Team Sportia Junior Games 13.7 var uppslutningen god - totalt noterades 480 starter (+25 % jämfört med motsvarande tävling ifjol) av idrottare från ca 40 föreningar.
Resultaten i sin helhet finns Tilastopaja.
Närmast på agendan står Kalevan Kisat i Seinäjoki 20-23.7 och föreningen deltar med sammanlagt sex idrottare. Spännande tider att vänta där - kanske speciellt under söndagen då finalerna i kula, spjut och 3000 m hinder för herrar avgörs!

 

 
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons