Tävlingar/Evenemang

Tävlings/evenemangskalender för 2022

 

2.5                 Utomhusträningarna inleds                      Karis

5.5                 Utomhusträningarna inleds                      Ekenäs

8.5                 FM terräng                                               Nakkila

22.5               Ärevarvet ”Night of the Legends”          Ekenäs

28-29.5          Skolidrottsförbundets mästerskap           Vanda

6-9.6              Friidrottsskola                                          Tenala

6-10.6            Friidrottsskola                                          Ekenäs

12.6               DM stafett F/P 9-13                                 Borgå

13.6               Föreningstävling                                       Ekenäs

13-16.6          Friidrottsskola                                          Tenala

13-17.6          Friidrottsskola                                          Karis

14.6               Aktia Junior Games 1                               Karis

17-19.6          Youth Athletics Games                            Lahtis

22.6               Pohjola Föreningscup kval del I               Karis

27-30.6          Friidrottsskola                                          Bromarv

30.6-3.7         Nationella grenkarnevaler

4-7.7              Friidrottsskola                                          Tenala

9.7                 DM mångkamp del I F/P 9-13                 Pargas

12-13.7          RM H/D                                                   Riihimäki

16.7               RM hinder F/P 15 – H/D                         Nurmijärvi

27-28.7          RM H/D 17-19                                         Helsingfors

28.7               Aktia Junior Games 2                               Karis

1-2.8              RM F/P 14-15                                          Helsingfors

4-7.8              Kalevan Kisat                                           Joensuu

8.8                 Pohjola Föreningscup kval del II             Sibbo

12-14.8          FM H/D 16-17                                         Lempäälä

12-14.8          FM F/P 14-15                                           Nurmijärvi

16.8               Föreningstävling                                       Karis

19-21.8          SFI-mästerskap                                        Mariehamn

20.8               FM maraton                                              Åbo

23.8               Aktia Junior Games 3                               Karis

26-28.8          FM H/D 19-22                                         Vasa

27-28.8          DM F/P 9-13                                            Esbo

30-31.8          RM stafett F/P 15 – H/D                         Helsingfors

3.9                 Pohjola Föreningscup final                       Karis

8.9                 Aktia Junior Games 4                               Ekenäs

10-11.9          FM stafett                                                Jyväskylä

13.9               Ärevarvet                                                 Karis

15.9               Ärevarvet                                                 Ekenäs

17.9               Spring Cup & DM terräng F/P 9-13         Karis

17-18.9          FM mångkamp                                         Lahtis

22.9               Spring Cup terräng                                   Karis

24.9               DM mångkamp del II F/P 9-13                Esbo

1.10               IF Raseborg kick-off 2023                       Kisakeskus

8.10               Tre bruks maraton                                    Karis

20-23.10        SFI-läger                                                   Kuortane

5-6.11            NÅID-läger                                              Kisakeskus

25-27.11        Föreningsläger                                          Pajulahti

 

DM = distriktsmästerskap

RM = regionmästerskap

FM = finska mästerskap

NÅID = Nylands och Åbolands Idrottsdistrikt

SFI = Svenska Finlands Idrottsförbund