Tävlingar/Evenemang

Tävlings/evenemangskalender för 2022

 
2.5                 Utomhusträningarna inleds                      Karis
5.5                 Utomhusträningarna inleds                      Ekenäs
8.5                 FM terräng                                               Nakkila
22.5               Ärevarvet ”Night of the Legends”          Ekenäs
28-29.5          Skolidrottsförbundets mästerskap         Vanda
6-9.6              Friidrottsskola                                          Tenala
6-10.6            Friidrottsskola                                          Ekenäs
12.6               DM stafett F/P 9-13                                 Borgå
13.6               Föreningstävling                                       Ekenäs
13-16.6          Friidrottsskola                                          Tenala
13-17.6          Friidrottsskola                                          Karis
14.6               Aktia Junior Games 1                               Karis
17-19.6          Youth Athletics Games                            Lahtis
22.6               Pohjola Föreningscup kval del I             Karis
27-30.6          Friidrottsskola                                          Bromarv
30.6-3.7         Nationella grenkarnevaler
4-7.7              Friidrottsskola                                          Tenala
9.7                 DM mångkamp del I F/P 9-13                 Pargas
12-13.7          RM H/D                                                   Riihimäki
16.7               RM hinder F/P 15 – H/D                         Nurmijärvi
27-28.7          RM H/D 17-19                                         Helsingfors
28.7               Aktia Junior Games 2                               Karis
1-2.8              RM F/P 14-15                                          Helsingfors
4-7.8              Kalevan Kisat                                           Joensuu
8.8                 Pohjola Föreningscup kval del II           Sibbo
12-14.8          FM H/D 16-17                                         Lempäälä
12-14.8          FM F/P 14-15                                           Nurmijärv
16.8               Föreningstävling                                       Karis
19-21.8          SFI-mästerskap                                        Mariehamn
20.8               FM maraton                                              Åbo
23.8               Aktia Junior Games 3                               Karis
26-28.8          FM H/D 19-22                                         Vasa
27-28.8          DM F/P 9-13                                            Esbo
30-31.8          RM stafett F/P 15 – H/D                         Helsingfors
3.9                 Pohjola Föreningscup final                       Karis
8.9                 Aktia Junior Games 4                               Ekenäs
10-11.9          FM stafett                                                Jyväskylä
13.9               Ärevarvet                                                 Karis
15.9               Ärevarvet                                                 Ekenäs
17.9               Spring Cup & DM terräng F/P 9-13         Karis
17-18.9          FM mångkamp                                         Lahtis
22.9               Spring Cup terräng                                   Karis
24.9               DM mångkamp del II F/P 9-13                Esbo
1.10               IF Raseborg kick-off 2023                       Kisakeskus
8.10               Tre bruks maraton                                    Karis
20-23.10        SFI-läger                                                   Kuortane
5-6.11            NÅID-läger                                              Kisakeskus
25-27.11        Föreningsläger                                          Pajulahti

 

DM = distriktsmästerskap

RM = regionmästerskap

FM = finska mästerskap

NÅID = Nylands och Åbolands Idrottsdistrikt

SFI = Svenska Finlands Idrottsförbund