Träning

IF Raseborg, träningar våren-sommaren 2022 (2.5 – 23.9)

 

Karis

Föd.år Dag Tid Tränare
2015-16 (u.7) tisdag 17.00 – 18.00 Frida Johansson + Ulrika Lönnberg
2013-14 (u.9)

tisdag

torsdag

18.00 – 19.30

18.00 – 19.30

Ulrika Lönnberg + Jessica Maukkonen
2011-12 (u.11)

tisdag

torsdag

18.00 – 19.30

18.00 – 19.30

Malin Manelius + Annika Bergholm

2009-10

(u.13)

tisdag

torsdag

18.00-19.30

18.00-19.30

Nicolina Nynäs + Citha Dahl

2007-08

(u.15)

måndag

torsdag

18.00 – 19.30

18.00 – 19.30

Patrik Nyberg + Mikael Kullberg

 

 

Ekenäs

Föd.år Dag Tid Tränare
2015-16 (u.7) måndag 17.30 – 18.30

Daniela Karjalainen + Sara Karjalainen

(Nicolina Nynäs)

2013-14 (u.9)

måndag

torsdag

17.00–18.30

17.00–18.30

Frida Johansson (mån + tors)

Siri Lindroos (tors)

 

2011-12 (u.11)

måndag

torsdag

18.15–19.45

18.15–19.45

Frida Johansson (mån + tors)

Siri Lindroos (tors)

 

2009-10

(u.13)

måndag

torsdag

17.30-19.00

17.30-19.00

Linda Fredriksson + Sam Wasström

2007-08

(u.15)

I Karis enl. ovanstående tabell

Anmälning till verksamheten: https://ifraseborg.myclub.fi/login

Verksamhetsavgifterna för sommaren:
Se avgiften för respektive träningsgrupp på myClub

Kom ihåg att en licens måste man själv ta på www.suomisport.fi

Information:
Maria Werner  040 7267379  maria.werner@ifraseborg.fi

 

IF RASEBORG GRENGRUPPSTRÄNINGAR SOMMAREN 2022 (kl 18.00 i Karis om inte annat nämns)

Pris 30€ / för de med personliga tränare gäller ej denna summa.

Anmälan till Tommy Högström 0414452080 / tommy.hogstrom@pp.inet.fi

Sprint/häck

Må 16.5        Hasse          Blockstarter, korta drag

Må 23.5        Tommy         Löpteknik, frekvens

Må 30.5        Hasse         Submaximal snabhetsuthållighet

Må 6.6          Tommy         Blockstarter, korta drag

Må 13.6        Tommy         Löpteknik, koordinationer, korta drag

Må 20.6        Peter            Lång häck

Ti 21.6          Tommy         Löpteknik, blockstarter

Ti 5.7            Tommy         Löpteknik, frekvens

Må 18.7        Hasse         Löpteknik, ins-outs

Må 1.8          Hasse          Löpteknik, starter

Ti 9.8            Tommy         Blockstarter, korta drag

 

Medel-/långdistans

Lö 7.5           Classe         Backträning / Tallmo spånbana kl 11.00

Ti 10.5          Classe         Snabbhetsuthållighet / Karis centralidrottsplan kl 18.30

Lö 14.5         Classe         Fartuthållighet / Karis centralidrottsplan kl 11.00

Ti 17.5          Classe         Fartuthållighet / Karis centralidrottsplan kl 18.30

Ti 24.5          Classe         Snabbhetsuthållighet / Karis centralidrottsplan kl 18.30

Lö 28.5         Classe         Backträning + hopp / Tallmo spånbana kl 11.00

Flere träningstillfällen för denna grupp meddelas senare.

 

Längd/tresteg

Ti 24.5          Tommy         Längd, delövningar

Må 30.5        Sture            3-steg

Ti 7.6            Thomas       Längd, delövningar och kort ansats

Må 20.6        Tommy         Längd, ansatslöpning

Må 4.7          Sture            3-steg

Må 18.7        Sture            3-steg

Må 1.8          Tommy         Längd, hel ansats

 

Stav

To 2.6           Santeri         Stavteknik

To 9.6           Santeri         Stavteknik

Ti 21.6          Santeri         Stavteknik

Ti 26.7          Santeri         Stavteknik

Ytterligare några stavträningar ordnas i augusti-september, tidpunkt meddelas senare.

 

Kula

Må 9.5          Sara             kulteknik

Må 30.5        Sara             kulteknik

Må 13.6        Sara             kulteknik

Må 27.6        Sara             kulteknik

Må 11.7        Sara             kulteknik

Må 18.7        Sara             kulteknik

Må 8.8          Sara             kulteknik

Må 15.8        Sara             kulteknik

Må 29.8        Sara             kulteknik